main

Ρετρό

Ήταν 2 Νοεμβρίου του 1983, πέρασαν δηλαδή 34 χρόνια, όλοι όμως ακόμα μιλούν για το μυθικό αγώνα της Bayern κόντρα στον ΠΑΟΚ στο Μόναχο, που πράγματι έγραψε ιστορία.

Καθώς ο πρώτος αγώνας είχε λήξει ισόπαλος 0-0 στη Θεσσαλονίκη και όλοι περίμεναν μια εύκολη επικράτηση των Βαυαρών στον επαναληπτικό, ήρθε η έκπληξη και το 0-0 έμεινε και στην παράταση. Ο αγώνας θα κρινόταν στα πέναλτυ.

Στην έκδοση της Δευτέρας, το μεγαλύτερο αθλητικό περιοδικό της Ευρώπης, το γερμανικό Kicker, μας ξαναθύμισε λεπτομέριες από τον αξέχαστο αυτό αγώνα, κάνοντας δισέλιδη αναφορά.

Η PPA.WORLD ήταν ιδιαίτερα εκπροσωπούμενο, αφού είμασταν εμείς που είχαμε πείσει τον Pal Csernai, που μόλις είχε απολυθεί από τη Bayern, να δεχθεί να αναλάβει το Δικέφαλο.

Ταυτόχρονα, συνεργαζόμασταν και με πολλούς από τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ αλλά και με τον μεγάλο Jean Marie Pfaff, που έμελλε να γίνει ο δήμιος μας.

Το πρώτο πέναλτυ εκτελεί ο ΠΑΟΚ και 1-0. Ακολουθεί ο Augenthaler, αποκρούει προς έκπληξη όλων ο Fortula. Ο Άγγλος ρέφερι, Alan Robinson διατάζει επανάληψη υποστηρίζοντας ότι κινήθηκε ο τερματοφύλακας. Ξανααποκρούει ο Furtula και πάλι επανάληψη, παρ’ ότι ο Σέρβος γκολκηπερ ήταν κυριολεκτικά ακίνητος. ‘Ετσι στη τρίτη προσπάθεια του σκοράρει ο στόπερ.”Εκλεισα τα μάτια και σούταρα”, θυμάται ακόμα ο Augenthaler.

Ο Uli Hennes, αποτυγχάνει και γίνεται στη συνέχεια το 4-3. Δυστυχώς ο Pfaff αποκρούει το πέναλτυ του Δαμανάκη, γίνεται το 4-4.

Στη συνέχεια στο κριμι, όλοι σκοράρουν και γίνεται το 8-8. Ο νεαρότατος τότε Κώστας Μαλλιούφας παίρνει την ευθύνη της ζωής του και ο Pfaff ξανααποκρούει.

Ο 10ος παίκτης της Bayern που έμεινε να σουτάρει, ο Beeirlotzer, έχει φύγει τραυματίας στα αποδυτήρια και έτσι ο κλήρος πέφτει στον τερματοφυλακα των Γερμανών στον Pfaff.

“Ηρθε ο Udo Lattek αλλά και ο Hennes και μου είπαν ότι πρέπει να σουτάρω”, θυμάται ο Βέλγος. Ήταν το πρώτο του αλλά και το τελευταίο πέναλτυ της καριέρας του, σκόραρε όμως και έγραψε ιστορία.